licznik - dziś 553 | miesięcznie: 19998 | ogólnie: 5151764
Menu
Aktualności
Wydawnictwo PAK
Kwartalnik MAM
Książki PAK
Konferencje PAK
Kalendarz imprez
Polityka prywatności
Kontakt
Wyszukiwarka
Artykuły
Cytowania
Konferencje
Aktualny numer kwartalnika MAM
Najnowsza książka Wydawnictwa PAK
Nowe książki Wydawnictwa PAK

 

przedmowa

Książka pt. „Światłowodowe czujniki i przetworniki pomiarowe” jest dziewiątą pozycją z serii książek wydanych przez Agendę Wydawniczą PAK w obszarze tematycznym pomiarów i automatyki. Jest to pierwsza książka w języku polskim, która obejmuje całościowo zarówno współczesną problematykę światłowodowych czujników i przetworników pomiarowych, jak i systemów telemetrycznych.
Autorem tej książki jest dr hab. inż. Zdzisław Kaczmarek – profesor Politechniki Świętokrzyskiej.
Treści książki zawiera w szczególności zasady i opisy budowy czujników i przetworników pomiarowych różnych wielkości fizycznych, ich modele matematyczne, metody detekcji sygnału pomiarowego z wyjściowego sygnału optycznego czujnika , metody zwielokrotniania kanału światłowodowego. W opracowaniu występują zagadnienia wspólne dla wszystkich rodzajów czujników a mianowicie: światłowody, źródła światła, modulatory optyczne i odbiorniki optyczne.
Przedmiotem rozdziału pierwszego są podstawowe określenia dotyczące czujników i przetworników światłowodowych oraz ich klasyfikacje.
W rozdziale drugim przedstawiono podstawowe informacje dotyczące światłowodów jako falowodów optycznych oraz jako przetworników optycznych wielkości fizycznych.
W rozdziale trzecim omówiono budowę i właściwości użytkowe źródeł światła ze szczególnym uwzględnieniem laserów półprzewodnikowych, laserów światłowodowych oraz diod elektroluminescencyjnych i źródeł wykorzystujących wymuszoną emisję spontaniczną (ASE).
Rozdział czwarty zawiera opis konstrukcji i modele matematyczne optycznych modulatorów światła wykonywanych w technice objętościowej, planarnej i całkowicie światłowodowej.
W rozdziale piątym przedstawiono budowę przetworników natężeniowych: obiciowych transmisyjnych i mikrozgięciowych. Podano przykładowe konstrukcje czujników natężeniowych.
Rozdział szósty poświęcano czujnikom interferometrycznym światła spójnego i czujnikom interferometrycznym światła o małej koherencji. Podano wszystkie spotykane w praktyce sensorowej światłowodowe interferometry oraz ich modele matematyczne. Podano opis i modele układów detekcji homodynowej i heterodynowej sygnału pomiarowego z wyjściowego sygnału interferometru.
W rozdziale siódmym przedstawiono światłowodowe siatki Bragga głównie jako przetworniki odkształceń i temperatury o częstotliwościowym sygnale wyjściowym. Szczegółowo omówiono optyczne detektory częstotliwości współpracujące z siatkami.
Rozdział Ósmy poświęcono czujnikom rozłożonym i wielopunktowym, które umożliwiają wyznaczanie rozkładów przestrzennych wielkości mierzonej. Przedstawiono układy reflektometrów optycznych współpracujące z tymi czujnikami i ich modyfikacje.
Rozdział dziewiąty obejmuje zagadnienia zwielokrotniania kanału światłowodowego stosowane w telemetrii światłowodowej. Podano stosowane w praktyce sposoby zwieloktrotniania kanału światłowodowego.
W rozdziale dziesiątym przedstawiono zagadnienie przetwarzania sygnału optycznego w sygnał elektryczny i stosowane do tego celu fotodetektory. Omówiono modele szumowe stopni wejściowych odbiorników optycznych.
Każdy rozdział zawiera bibliografię.

powrót

Aktualności branżowe
Sklep internetowy
Czasopismo
Książki
Artykuły
Regulamin sklepu
kategorie
Koszyk
Zobacz [0]
Moje konto
Rejestracja
Wyszukiwanie produktów
Szukaj w sklepie
Zaloguj
Przypomnij hasło
Newsletter (Subskrypcja)
Niepewność wyników pomiarów
 
 
Wortal branżowy:
© netkoncept.com
Na górę strony.
Ostatnia modyfikacja: 08-10-2019 08:02:11